penze - doba bez pracovního příjmu


Fixace ceny u smlouvy povinného ručení.

17.07.2014 00:00

Cena povinného ručení.Pojišťovny nám slibují, že v případě zvýšení cen povinného ručení, se toto smluv s fixací ceny nebude týkat. Nový předpis pojistného dostaneme až po uplynutí fixace a musím dodržet další podmínky pojišťovny, pokud budeme chtít na smlouvě udělat jakoukoliv změnu. Nemáme smlouvu povinného ručení pod kontrolou.

Obecně lze říct, že ceny povinného ručení díky konkurenci v posledních letech výrazně klesly. Až tak, že pojišťovny začaly prodělávat. Z tohoto důvodu a z důvodu povinného příspěvku pro zásahové požární jednotky stoupl asi o 15% předpis povinného ručení na další období.

Pojišťovny mají i další nástroje, jak na povinném ručení neprodělávat. Je to například segmentace sazeb povinného ručení. Dokáží pracovat s velmi přesnými statistikami věku řidičů, velikosti obcí, továrních značek vozidel a dalšími a podle toho upravit ceny povinného ručení. Někomu se tak mohlo stát, že cena jeho povinného ručení se v tomto roce na další pojistné období prakticky nezvedla.

Dalším nástrojem jsou obchodní strategie. Vytvoření balíčků, kdy nejvíce poptávaná připojištění jsou rozdělena rovnoměrně mezi nabídkami a nutí tak řidiče kvůli pojistné částce a určitému jednomu potřebnému připojištění k nákupu dalších služeb nebo vyšších pojistných částek, která nevyužijí. V konečném součtu platí vyšší cenu.

Povinné ručení se sjednává na jeden rok. Přibližně 2 měsíce před výročím smlouvy dostane účastník pojištění předpis pojistného na další období. Má dostatek času se rozhodnout, zda si stávající služby ponechá nebo je změní, zda je ochoten akceptovat cenu povinného ručení nebo odejde jinam. Má tedy smlouvu povinného ručení pod kontrolou.

 

Jak na nízkou cenu u povinného ručení?

1.       Fixace ceny povinného ručení (PLUS-může to vyjít; MÍNUS-nemám smlouvu pod kontrolou v souvislosti s mojí životní situací)

2.       Sjednání smlouvy povinného ručení prostřednictvím internetového porovnávače (PLUS-mám smlouvu pod kontrolou, mohu ji k výročí změnit; MÍNUS-cena se týká pouze jednoho pojistného období a po té mě nový cenový předpis může překvapit)

3.       Vyježděný bonus (PLUS-začnu si ho vyjíždět co nejdříve, MÍNUS-musím dopředu plánovat nákup vlastního auta, vědět kdy ho chci a hlavně proč)

4.       Roční platba

5.       Specifikace způsobu provozu vozidla (PLUS-možnost zohlednit individuální situaci účastníka pojištění; MÍNUS-přistoupit na omezení používání vozidla osobami podle věku a účelu jízdy)

6.       Další pojistné smlouvy u téže pojišťovny (PLUS-nízká cena; MÍNUS-špatná diverzifikace finančního portfolia)

7.       Závazek bezpečné jízdy (PLUS-pro sebevědomé řidiče, kteří se zaváží nezpůsobit po určité období škodu; MÍNUS-nesplnění závazku znamená doplatit cenu pojištění)

 

Na čem se nevyplatí nikdy šetřit?

1.Na limitech povinného ručení. Občas slyším, že povinné ručení je jen jakási daň státu. Nečekejte, až poznáte někoho, kdo si sjednal minimální pojistnou částku povinného ručení a celý život bude poškozenému platit jeho ušlou mzdu. Tady vám stát ani pojišťovna nepomohou. Proto výšku pojistných částek povinného ručení určete podle způsobu použití vašeho vozidla. Vždy se poraďte.

2.Na rozsahu asistenčních služeb. Skvělé je, že bývají často zdarma. Dokud se nic nestane, řidiči jim věnují pramalou pozornost, ale zároveň nevědí, jak je co nejlépe využít. O výběru pojišťovny mohou rozhodnout právě kvalitní asistenční služby. Ptejte se přátel a známých i na internetu naleznete mnoho zkušeností jiných řidičů. A hlavně se o ty vaše nezapomeňte podělit dole pod článkem.

 

2 TIPY NA ZÁVĚR

1.       Pro běžné použití vozidla uvažujte o pojistné částce povinného ručení mezi 35 až 100mil na majetku a na zdraví.

2.       Vylepte si v autě na viditelné místo telefonní číslo na vaši asistenční službu. Při jakékoliv zvláštní i zdánlivě banální situaci na to číslo zavolejte a zeptejte se na názor (pro ženy: „na radu“) a sami se rozhodněte, co uděláte. Naučíte se asistenční službu využívat. Získáte zkušenosti, které až půjde o život, jako když najdete.

Dagmar Rendlová

Pomáhá současným i budoucím penzistům nastavit aktivní finanční a majetkové portfolio, individuálně podle jejich potřeb. Takové portfolio, které i vás dovede k dalšímu příjmu, až to budete potřebovat.

—————

Zpět