penze - doba bez pracovního příjmu


Proč (po)rostou ceny povinného ručení?

26.02.2015 00:00

Zdražení povinného ručeníCeny povinného ručení (POV) mohou vzrůst řádově o stovky korun. V polovině ledna 2015 nabyla účinnosti novela zákona 168/1999 Sb., která ruší příspěvky nepojištěných řidičů do Garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP).

 

Co to znamená?

Z Garančního fondu se financují škody, které způsobili nepojištění řidiči motorových vozidel. Garanční fond tyto prostředky po té na vinících škod vymáhá. Daří se mu to v objemu 30% potřebných prostředků. Chybějících 70% prostředků teď budou muset nahradit pojišťovny.

 

Co zůstává?

1.       Povinnost mít sjednané POV.

2.       Povinnost předložení platné zelené karty.

3.       Za provozování nepojištěného vozidla hrozí:

a.       pokuta ve správním řízení od 5000 Kč do 40 000 Kč

b.      vyřazení více než 14 dní nepojištěného vozidla z registru vozidel

c.       povinnost viníka uhradit celou způsobenou škodu

4.       Úhrada nepojištěných škod z Garančního fondu ČKP

 

Co se mění?

Zdroje financování Garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Místo nepojištěných motoristů to budou pojišťovny.

 

3 TIPY PRO VÁS

  1. Před každou jízdou se přesvědčte, že máte u sebe platnou zelenou kartu. Platit ve správním řízení 1 500 až 3 000 Kč proto, že jste si zelenou kartu jen jedenkrát zapomněli doma, je zbytečné.
  2. Možnosti jak snížit cenu povinného ručení hledejte v článku zde
  3.  Zvažte a naplánujte kroky, které byste podnikli v případě, že vám někdo cizí způsobí škodu. Škodu spojenou s provozem vozidla, bydlením, vztahy, prací, službami, daněmi, sociálními dávkami, dědictvím, trávením volného času. 

Systémové řešení opravdu existuje. Služby Rodinného právníka, společnosti Europen Compensation Services (EUCS) nebo osobní zákaznické aplikace na kontrolu ceny majetkových pojištění jsou dostupné každému. Pamatujte, že štěstí přeje připraveným.

 

Dagmar Rendlová

Dagmar Rendlová

Pomáhá současným i budoucím penzistům nastavit aktivní finanční a majetkové portfolio, individuálně podle jejich potřeb. Takové portfolio, které i vás dovede k dalšímu příjmu, až to budete potřebovat.

 

 

—————

Zpět